Розвиток гуманітарного співробітництва залишається одним з важливих напрямів двосторонніх стосунків між Україною і Республікою Узбекистан.
Договірно-правова база в цій сфері складається з десяти двосторонніх угод, основними з яких є такі:
До перспективних напрямів українсько-узбецької співпраці в гуманітарній сфері належить освіта.
Протягом останнього часу спостерігається збільшення зацікавленості громадян Республіки Узбекистан у здобуванні освіти у закладах вищої освіти України. Найбільшою популярністю серед узбецьких абітурієнтів користуються навчальні заклади технічного та медичного спрямування. Окремо слід відзначити підготовку в Україні спеціалістів у сфері авіації для потреб авіаційною галузі Узбекистану.
За 2019 рік суттєво активізувалась робота по налагодженню співпраці із закордонними українцями. Вони залучаються до діяльності українського культурного центру та приймають активну участь у культурно-мистецьких заходах посольства. Крім того, значно зросла кількість громадян, котрі бажають оформити статус закордонного українця.
Розвивається співпраця між закладами вищої освіти України і Узбекистану. Підписаний Меморандум між Дипломатичною академією при МЗС України і Університетом світової економіки і дипломатії МЗС РУз. Також, функціонує Союз студентів Узбекистану в Україні. Союз об’єднує узбекистанців, котрі здобували чи здобувають вищу освіту в Україні.
У 2021 році була підписана угода про співробітництво між Львівським університетом та Самаркандським університетом, меморандум про взаєморозуміння між Національним художнім музеєм України та Державним музеєм мистецтв імені І.В.Савицького (м.Нукус).
Протягом останніх років динамічно розвивається співпраця у сфері культури між Україною і Узбекистаном. Посольством України в Республіці Узбекистан проводяться культурно-мистецькі заходи з нагоди Дня Незалежності України, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України, Дня Соборності і Свободи України, Дня пам’яті та примирення, проводиться Щорічний радіодиктант національної єдності, святкові заходи, присвячені українським письменникам та поетам тощо.
Також, посольство організувало видання збірок перекладів узбецькою мовою творів Лесі Українки, Івана Франка, а також збірки перекладів узбецькою мовою віршів сучасних українських поетів. Книги користуються неабиякою популярністю серед громадськості Узбекистану. Свідченням цього є перевидання збірки творів Лесі Українки Спілкою письменників Узбекистану до 28-ї річниці Незалежності РУз.
Важливим кроком для зміцнення культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Узбекистаном стала організація та проведення 12 жовтня 2019 року першого щорічного музичного фестивалю «Українська пісня в Узбекистані» (фестиваль 2020 року був перенесений у зв'язку з карантином).
Фестиваль провели у державній консерваторії Узбекистану та за особистої підтримки Міністра культури Республіки Узбекистан. Гала-концерт фестивалю зібрав більше 500 глядачів, проте охочих його відвідати було набагато більше. Саме тому посольством, спільно із Республіканським українським культурним центром «Славутич», було прийнято рішення зробити фестиваль щорічним.
Іншим важливим кроком у зміцненні культурно-гуманітарного співробітництва є щорічна участь Посольства України у ярмарці кухні та культур, який організовується Міністерством Закордонних справ Узбекистану.
Метою ярмарки є збір коштів для допомоги дитячим будинкам Узбекистану. Посольство України неодноразово виборювало нагороди за найрізноманітнішу кухню та збирало значні суми коштів, завдяки чому опинялося у числі лідерів серед дипломатичних установ, акредитованих у Ташкенті.
Підходи до поглиблення співпраці у сфері культури формуються з урахуванням давніх традицій культурного взаємообміну, які існують між Україною та Узбекистаном і наявністю в Узбекистані чисельної української діаспори (близько 70 тис. етнічних українців, приблизно 40 тис. кримських татар).
Важливими складовими у цій роботі є українські і кримськотатарський культурні центри в Ташкенті і основних регіонах компактного проживання української діаспори. На сьогодні в Республіці Узбекистан офіційно зареєстровано 7 українських культурних центрів, у таких містах як Ташкент, Нукус, Янгіюль, Алмалик, Ангрен та Зарафшан.
Українські культурні центри спільно з Посольством активно здійснюють культурно-просвітницьку діяльність по збереженню і розвитку української культури, мови, традицій, обрядів, розвиток і зміцнення міжнаціональних зв'язків.
Надзвичайно важливою подією у цій роботі стало відкриття 17 серпня 2019 року Посольством України спільно з Республіканським українським культурним центром «Славутич» української недільної школи із вивчення української мови, літератури, культури та звичаїв.
Впродовж останніх 10 років в Узбекистані не було жодної української школи чи класу і тому назріла велика необхідність відкриття такої школи.
Наразі в українській недільній школі сформовано дві дорослі групи та одна дитяча. Крім того, на базі недільної школи розпочався набір до дитячого танцювального гуртка, та регулярно проводяться майстер-класи по українській традиційній вишивці та художньому розпису. Учні української недільної школи стали активом українського культурного центру та Посольства України.