Історичні етапи та передумови появи кримських татар в Узбекистані. Витоки культурно-історичних зв'язків між кримськотатарським та узбецьким народами сягають до другої половини XIX століття і пов'язані, перш за все, з просвітницькою діяльністю видатного педагога-реформатора свого часу, письменника і публіциста Ісмаїла Гаспринського. Масове розселення кримських татар в республіці пов'язано з депортацією їх з Криму у 1944 році.
Проживання значною за чисельністю групи кримськотатарської інтелігенції в столиці Узбекистану, її прагнення зберегти далеко від Батьківщини свою мову, традиції і звичаї, повернутися до витоків національної культури зумовило створення у 1997 році Ташкентського національного культурного центру кримських татар «Авдет» (НКЦ «Авдет») - «Повернення».
Кількісний склад. Згідно з даними Державного комітету статистики РУз (останній перепис 2007 р.) в Узбекистані проживає близько 40 тисяч кримських татар.
Кримськотатарською діаспорою Узбекистану проводяться культурно-просвітницькі заходи, присвячені життю і творчості кримськотатарських діячів культури Узбекистану: письменників Шаміля Алядіна, Чекеза-Алі, Нузета Умерова, Куртнезіров, скульптора Айдера Алієва, художника-гобеліста Мустафи Чурлу, композиторів Ягі Шерфетдінова, Едема Налбантова, Ільяса Бахшиш.
При «Авдеті» працюють гуртки рідної мови, танців, проводяться вечори національної культури, музики і поезії кримських татар, а також концерти творчої молоді, зустрічі з художниками. На виставках Академії мистецтв Узбекистану експонувалися твори узбецьких художників кримськотатарського походження - Рустема Емінова, Мустафи Алієва, Гузи Аліматової, Сейрана Куртджеміля. Команда національного культурного центру з міні-футболу «Аюдаг» бере участь у турнірах серед команд культурних центрів.
Також, при культурному центрі кримських татар діють вокально-інструментальні ансамблі «Ватан», «Хайтарма» та «Каранфіль».
Кримськотатарською діаспорою Узбекистану організовуються святкування таких національних свят, як: Наврез, Хидирлез, Дервіза байрам, Йыл геджесі, Ораза-байрам і Курбан байрам.
З нагоди вшанування жертв депортації кримських татар щорічно 18 травня кримськотатарська діаспора Узбекистану організовує покладання квітів на Меморіальному комплексі «Шахідлар Хотірасі» (пам’яті жертв репресій). До церемонії щороку долучаються працівники Посольства України та української діаспори Узбекистану.
Представники кримськотатарської діаспори Узбекистану завжди беруть участь у заходах, які організовує Посольство України, зокрема у таких, як: святкування Дня Незалежності України, Дня Конституції України, Дня прапора кримськотатарського народу, Дня Соборності України тощо.