20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної сотні. Цього дня у 2014 році багатьох активістів Євромайдану було вбито злочинним режимом колишнього президента Віктора Януковича.
Євромайдан − це загальнодержавні протести проти корупції, беззаконня та нав’язаного Росією зовнішньополітичного курсу відмовитись від асоціації та інтеграції з Європейським Союзом.
Ці події в Україні та в усьому світі відомі як Революція Гідності, і цих загиблих активістів названо Небесною сотнею.
Революція Гідності – це революція за людську та національну гідність. Для кожного члена українського суспільства це означає щось своє. Гідність, для тих, хто брав участь у мирних протистояннях на Майдані, означає відмову жити у корумпованій країні зі злочинцями при владі, та бажання будувати свою державу на засадах загальноєвропейських цінностей: свободи слова, демократії, поваги до прав людини, верховенства права.
Шість років тому життя України докорінно змінилося. Нашій країні довелося пережити настільки жахливі події, про які раніше не можна було навіть уявити. Ця сторінка історії з нестерпним болем вписалась у наші серця.
Все почалося у листопаді 2013 року, коли українці почали боротьбу за європейське майбутнє мирними протестами. 30 листопада 2019 року сотні молодих студентів вийшли у Києві на Майдан (Майдан Незалежності), усіляко підкреслюючи мирний характер своїх дій.
Злочинна влада зробила спробу розігнати мирний протест. Спеціальні підрозділи тодішньої ще міліції жорстоко побили десятки молодих протестувальників. Більше мільйона українців, котрі розлютилися через ці незаконні дії, що позбавили український народ конституційного права на вільні збори, зібралися на Майдані, вимагаючи покарання для тих, хто побив студентів.
Після трьох місяців «зими у вогні», відзначеної сутичками між протестуючими та підрозділами міліції, влада на чолі з Віктором Януковичем дала кримінальний наказ застосувати зброю та «зачистити» Майдан.
20 лютого 2014 року снайпери та солдати спецпідрозділів міліції убили більше 100 людей. Це були студенти, викладачі, художники, режисери театрів, бізнесмени та інші активісти.
Звідси й назва – «Небесна Сотня». Простий українець з дерев’яним щитом у руках протистояв професійно навченому та озброєному Беркуту. І народ вистояв! І переміг у тій страшній та кровавій боротьбі.
А уже пізно вночі 20 лютого 2014 року Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України». Ряд представників влади заявили про перехід на бік народу. Цей правовий акт визнав, що дії силових структур були незаконними і постановив негайно припинити та не допускати у подальшому застосування сили. Жодного голосу не дала лише фракція «Комуністичної партії». Ця постанова поклала кінець триденному кровопролиттю.
За весь час протистоянь Майдан став не просто столицею держави, а її серцем і душею. Він об’єднав десятки тисяч українців з різних областей, районів, які пліч-о-пліч до кінця боролися за єдність, незалежність і справедливість. На столичному Майдані не було бідних чи багатих, сильних чи слабких, як не було і немає Сходу чи Заходу. Рівність і братерство – це основна рушійна сила, яка підкорила Україну та увесь світ.
Їх об’єднала українська земля та бажання жити у вільній країні.
Спочатку вони вимагали право вибору. Потім їм довелось вимагати права жити. І хоч кулі снайперів − це вагомий аргумент, але ні кулі, ні гранати, ні нелюдська жорстокість не змогли перемогти цих людей. Вони гинули, та не здавались.
Небесна сотня забезпечила свободу мільйонам українців, пожертвувавши власним життям і давши усім нам шанс побудувати нову державу.
Тієї миті Україна на повні груди вдихнула повітря, насичене горем і журбою. Україна змінилася враз. І – назавжди.
20 лютого 2014 року став днем початку відліку історії Нової України. Ми повинні пам’ятати цей день та тих людей, котрі ціною власного життя вибороли «життя» нашій державі.
Відтоді цього дня українці згадують акт хоробрості та самопожертви Героїв Небесної Сотні і вшановують їх пам’ять.
Ця важлива пам’ятна дата була встановлена указом Президента України 11 лютого 2015 року «… З метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України…», − сказано в документі.
105 Героям Небесної Сотні посмертно було присвоєно звання Герой України, а троє іноземців − громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.
Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи.
За кілька місяців ментальність українців змінилася сильніше, ніж за усі попередні 22 роки незалежності.
Без перебільшення Революція відбулася не лише в політичному житті країни, насамперед, вона відбулася в самих людях, у їхній свідомості.
Шукаючи Європу, українці знайшли Україну.