26 червня в Україні відзначають День кримськотатарського прапора – вшанування етнічного символу кримських татар.
Сучасний кримськотатарський прапор вперше було затверджено першим Курултаєм кримськотатарського народу в 1917 році, що проходив у м.Бахчисарай. Відтоді блакитний прапор із золотою темгою став важливим символом ідентичності кримських татар.
Неодноразово з моменту початку свого існування кримськотатарський прапор піддавався заборонам: у 1929 році комуністична влада проголосила блакитний прапор «буржуазно-націоналістичним» та заборонила його використання. Після депортації кримських татар у 1944 року з рідної землі зберігання етнічного прапору кримських татар вважалося злочином проти радянської влади. Тільки з моменту повернення кримських татар до Криму, після проголошення незалежності України, кримськотатарський прапор розпочав власне відродження разом зі своїм народом.
Після тимчасової окупації Криму у 2014 році Росія поновила злочинні радянські практики проти кримськотатарського народу, спрямовані на знищення історичної пам’яті, самобутньої культури та мови кримськотатарського народу.
Повномасштабна війна Росії проти України призвела до ще більшого погіршення ситуації з основними свободами та правами людини на кримському півострові. Російська окупаційна влада продовжує політику дискримінації за етнічною і релігійною ознаками, політичних переслідувань та жорстоких репресій проти корінного народу.
Цей день слугує нагадуванням про опір кримськотатарського народу та рішучість зберегти свою культуру та ідентичність. Повернення українського та кримськотатарського прапорів означатиме повернення свободи та добробуту на півострів.
МЗС України закликає партнерів, зокрема, по Міжнародній Кримській Платформі, нарощувати підтримку Україні задля найскорішої перемоги над російськими загарбниками та звільнення всіх територій.
Російська Федерація має понести міжнародно-правову відповідальність за всі вчинені нею злочини проти людяності та воєнні злочини на території України, у тому числі в Криму.