Шановні друзі – українці, узбекистанці, усі друзі, які відгукнулися на наше запрошення вшанувати 200 річчя від дня народження Т.Г. Шевченко - славного сина українського народу, слово якого живе серед нас.
Тарас Шевченко - символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу.
Шевченко народився у Моринцях Київської губ., в родині селянина-кріпака. Рано втративши матір, а потім і батька, він з дитинства зазнав гіркоту тодішнього життя. З дитинства проявився божий дар до малювання. Коли Шевченкові минуло 14 років, його зробили дворовим слугою поміщика П. Енгельгардта в маєтку Вільшані. З осені 1828 року до початку 1831 року Шевченко побував зі своїм паном у Вільні.
Переїхавши до Петербурга в 1831 р., Енгельгардт взяв із собою Шевченка, віддав його в науку на 4 роки до живописця В. Ширяєва. Ночами, у вільний від роботи час, Шевченко ходив до Літнього саду, змальовував статуї, тоді ж уперше почав писати вірші.
Завдяки землякам, серед яких І. Сошенко, Є. Гребінка, В. Григорович, а також великим російським митцям К. Брюллову та В. Жуковському навесні 1838 було викуплено молодого поета з кріпацтва.
Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар».
Тарас Шевченко у своїй творчості висвітлював ті думки і настрої, які турбували українців його часу. Про те, що його творчість знайшла відгук у серцях людей, свідчить те, що в другій половині XIX і на початку XX ст. чи не єдиною книжкою у більшості сільських хат України був «Кобзар», вірші з нього вчили напам'ять, за ним училися читати. На той час твори Шевченка об'єднали українській народ, особливо жителів Лівобережної України.
В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. Походженням, становищем та популярністю Шевченко — виняткове явище також у світовій літературі. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Трагічно важкий шлях Шевченка до творчих висот визначив в образній формі І. Франко: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, свіжі і вільні шляхи професорам та книжним ученим». Впливи Шевченка на різні сторони духовно-національного життя нації відчуваються до сьогодні.
Творчість Шевченка — багатогранна, як його талант. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів.
І як ніколи актуально звучать його слова сьогодні.
У всякого своя доля
І свій шлях широкий:
Той мурує, той руйнує,
Той неситим оком
За край світа зазирає.
Він через віки звертається до українства
Свою Україну любіть,
Любіть її... Во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
Та висловлює нездоланне прагнення до волі, утверджує український дух.
Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля.
І неситий не виоре
На дні моря поле.
Виступ підготовлено за матеріалами сайту http://www.litopys.com.ua та інш.
p