• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Виступ Посла України Ю.Савченко з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Шевченко
Опубліковано 09 березня 2014 року о 15:38

Шановні друзі – українці, узбекистанці, усі друзі, які відгукнулися на наше запрошення вшанувати 200 річчя від дня народження  Т.Г. Шевченко - славного сина українського народу, слово якого живе серед нас.

Тарас Шевченко - символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу.

Шевченко народився у Моринцях Київської губ., в родині селянина-кріпака. Рано втративши матір, а потім і батька, він з дитинства зазнав гіркоту тодішнього життя.  З дитинства проявився божий дар до малювання. Коли Шевченкові минуло 14 років, його зробили дворовим слугою поміщика П. Енгельгардта в маєтку Вільшані. З осені 1828 року до початку 1831 року Шевченко побував зі своїм паном у Вільні.

Переїхавши до Петербурга в 1831 р., Енгельгардт взяв із собою Шевченка, віддав його в науку на 4 роки до живописця В. Ширяєва. Ночами, у вільний від роботи час, Шевченко ходив до Літнього саду, змальовував статуї, тоді ж уперше почав писати вірші.

Завдяки землякам, серед яких І. Сошенко,  Є. Гребінка, В. Григорович,  а також  великим російським митцям К. Брюллову та В. Жуковському навесні 1838 було викуплено молодого поета з кріпацтва.

Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар».

Тарас Шевченко у своїй творчості висвітлював ті думки і настрої, які турбували українців його часу. Про те, що його творчість знайшла відгук у серцях людей, свідчить те, що в другій половині XIX і на початку XX ст. чи не єдиною книжкою у більшості сільських хат України був «Кобзар», вірші з нього вчили напам'ять, за ним училися читати. На той час твори Шевченка об'єднали українській народ, особливо жителів Лівобережної України.

В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. Походженням, становищем та популярністю Шевченко — виняткове явище також у світовій літературі. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Трагічно важкий шлях Шевченка до творчих висот визначив в образній формі І. Франко: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, свіжі і вільні шляхи професорам та книжним ученим». Впливи Шевченка на різні сторони духовно-національного життя нації відчуваються до сьогодні.

Творчість Шевченка — багатогранна, як його талант. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів.

 І як ніколи актуально звучать його слова сьогодні.

У всякого своя доля

І свій шлях широкий:

Той мурує, той руйнує,

Той неситим оком

За край світа зазирає.

Він через віки звертається до українства

Свою Україну любіть,

Любіть її... Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Та висловлює нездоланне прагнення до  волі, утверджує український дух.

Не вмирає душа наша,

Не вмирає воля.

І неситий не виоре

На дні моря поле.

Виступ підготовлено за матеріалами сайту http://www.litopys.com.ua та інш.

p

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux