Посольство України в Республіці Узбекистан

Київ 18:58

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Узбекистан

    Україна була визнана Республікою Узбекистан як незалежна держава 4 січня 1992 року.
Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Узбекистан встановлені 25 серпня 1992 р. шляхом підписання відповідного Протоколу під час візиту Президента Узбекистану І.Карімова в Україну.
    Посольство України в Республіці Узбекистан функціонує з 1993 р. З квітня 1995 р. у Києві діє Посольство Узбекистану в Україні.
    Політичний діалог
За роки незалежності відбулося:
- 4 візити Президента України в Узбекистан (останній – у 2003 р.) і 6 візитів Президента Узбекистану в Україну (останній офіційний візит - у 1999р.);
- 6 візитів Прем’єр-міністра України в Узбекистан (останній у 2007 році), та 4 візити Прем’єр-міністра Узбекистану в Україну (останній у 2007 році).
    Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств.
Відбулося 4 візити Міністра закордонних справ України в Узбекистан. Останній візит Міністра закордонних справ України, Діючого Голови ОБСЄ Л.О.Кожари в Республіку Узбекистан 10-13 жовтня 2013 року, у ході якого досягнуто домовленості активізувати підготовку до здійснення низки візитів на найвищому та високому рівнях. Проведені переговори підтвердили взаємне прагнення сторін до збереження та зміцнення позитивних тенденцій у торговельно-економічному співробітництві між Україною та Республікою Узбекистан. Вищим керівництвом Узбекистану позитивно оцінено наміри України підписати Угоду про асоціації з ЄС.
З часу встановлення дипломатичних відносин відбулося 2 візити Міністра закордонних справ Узбекистану в Україну. Останній у 2010 р. для участі в церемонії інавгурації Президента України.
    Протокол про створення Спільної українсько-узбецької комісії зі всебічного співробітництва підписаний 28.03.1997 року.
Комісія, метою якої було підвищення рівня активізації співробітництва у сфері торгівельно-економічних відносин, провела 7 засідань (останнє у 2007 р. у Києві). Співголови – Прем'єр-міністр України та Прем'єр-міністр Республіки Узбекистан.
     У Верховній Раді України з 2008 року була створена депутатська група з міжпарламентських зв'язків з Республікою Узбекистан. В Олій Мажлісі Республіки Узбекистан, склад якого переобраний 21 грудня 2014 р.,  депутатська група дружби  ще не сформована. Парламентами двох країни поділяється думка про те, що розвитку українсько-узбецької співпраці значною мірою сприяла б активізація зв'язків між Верховною Радою України і Олій Мажлісом Республіки Узбекистан, обмін досвідом парламентської діяльності, зокрема, у напрямі розвитку договірно-правової бази двосторонніх відносин.
     Договірно-правова база складається з 149 укладених договірно-правових документів, з них 57 – міждержавні та міжурядові, 28 – міжвідомчі; документи, що не набули чинності – 4; припинили дію – 28; не мають статусу міжнародних договорів - 32. В консульській сфері укладено 5 двосторонніх договорів.
    Ключові документи:
- Договір між Україною та Республікою Узбекистан про дружбу і подальше поглиблення всебічного співробітництва від 19.02.1998 р.
- Угода між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан про вільну торгівлю від 29.12.1994 р. та Протокол до неї від 25.06.2004 р.
Наразі сторонами опрацьовується низка проектів двосторонніх документів переважно економічного характеру.