Посольство України в Республіці Узбекистан

Київ 00:46

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Узбекистаном

Розвиток гуманітарного співробітництва залишається одним з важливих напрямів двосторонніх стосунків між Україною і Республікою Узбекистан.

Договірно-правова база в цій сфері складається з десяти двосторонніх угод, основними з яких є такі:

  • Угода між Україною і Республікою Узбекистан у сфері культури;
  • Угода між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан у сфері охорони здоров'я;
  • Угода між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан про співробітництво у сфері освіти;
  • Угода між Урядом України і Урядом Республіки Узбекистан про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту.

До найбільш перспективних напрямів українсько-узбецького гуманітарного співробітництва відноситься освіта.
Останнім часом відбувається посилення інтересу громадян Узбекистану до навчання у вищих учбових закладах України, при цьому особливою популярністю користуються учбові заклади медичного напряму.

Згідно із Законом України «Про внесення змін в ЗУ «Про правовий статус закордонних українців» проводиться робота за програмою відносно надання квот на навчання закордонним українцям Узбекистану у вищих учбових закладах України.

Розвивається співпраця між ВНЗ України і Узбекистану. Підписаний Меморандум між Дипломатичною академією при МЗС України і Університетом світової економіки і дипломатії МЗС РУз.

Активізується співпраця обох країн у сфері виховання підростаючого покоління.

Протягом останніх років динамічно розвивається співпраця у сфері культури між Україною і Узбекистаном. Посольством України в Узбекистані проводяться заходи з нагоди Дня Соборності і Свободи України, днів народження Т. Шевченка, Л. Українки, Н.Лисенка. 

Важливим кроком у 2014 році стало проведення заходів за участю молоді українського походження. Серед найпомітнішого для громадськості РУз стало проведення 29 квітня 2014 року тематичного концерту, присвяченого дружбі двох народів з виконанням творів українських та узбецьких авторів у виконанні учнів та випускників Державного академічного музичного ліцею ім. В.Успенського у рамках акції «Діти-дітям». Всі виручені кошти від концерту пішли дітям Узбекистану, хворим на онкозахворювання.

Також впродовж двох місяців літа тривав культурно-просвітницький проект «України очима дітей Узбекистану». Проект набува такої популярності, що в ньому взяли участь не лише діти. Учасниками проекту стали близько 60 громадян країни перебування віком від 8 до 50 років. Проект передбачав проведення майстер-класів, присвячених культурній спадщини України. Під час занять представниками ЗДУ були проведенні лекції щодо становлення державності України, державної символіки та її значення, краєвидів різних регіонів, їх історичного надбання тощо.Вже по закінченні проекту, учасники інших майстер-класів у галереї виявили бажання теж використовувати українську тематику у своїх роботах. Відкриття виставки робіт учасників, яка потім тривала впродовж місяця, відбулось в рамках святкування Дня Незалежності України 12 вересня у галереї «Гранат». Широкого резонансу цей захід набув серед представників дипломатичного корпусу Ташкенту, які висловили бажання продовжити естафету та організувати культурно-просвітницькі проекти культурного надбання своїх країн

Підходи до поглиблення співпраці у сфері культури формуються з урахуванням давніх традицій культурного взаємообміну, які існують між нашими країнами і наявністю в Узбекистані достатньо чисельної української діаспори (близько 100 тис. етнічних українців, приблизно 40 тис. кримських татар). Важливою ланкою в цій роботі є українські і кримськотатарський культурні центри в Ташкенті і основних регіонах компактного проживання української діаспори. На сьогодні в Республіці Узбекистан офіційно зареєстровано 7 українських культурних центрів, в таких містах як Ташкент, Нукус, Янгіюль, Алмалик, Ангрен, Зарафшан.

Українські культурні центри спільно з Посольством активно здійснюють культурно-просвітницьку діяльність по збереженню і розвитку української культури, мови, традицій, обрядів, розвиток і зміцнення міжнаціональних зв'язків.

Профільними центральними органами виконавчої влади України розглядається питання відкриття Інформаційно-культурного центру у складі Посольства України в РУз.